Blat kuchenny – jaki wybrać? Zalety i wady blatów

Blat kuchenny jest centralnym elementem kuchennej przestrzeni. To na nim każdego dnia kroimy warzywa, rozbijamy mięso, stawiamy gorące garnki czy niechcący rozlewamy kawę. Blat kuchenny pełni rolę pulpitu roboczego, na którym przygotowujemy wszystkie posiłki. Jakby tego było mało, musi on również być dobrze wkomponowany w styl w jakim została urządzona nasza kuchnia. Harmonijne połączenie względów praktycznych i wizualnych może okazać się nie lada problemem. Na szczęście do dyspozycji mamy szeroki wachlarz różnych możliwości.

 

Wybór blatu jest zdeterminowany jego indywidualnym przeznaczeniem. Do kuchni, w której codziennie gotuje się dla wieloosobowej rodziny, potrzebny jest solidny blat. Z kolei do kawalerki, w której kuchnia ma być traktowana wyłącznie jako koło ratunkowe, w zupełności wystarczy mniej wytrzymała alternatywa.

Tani blat z laminatu

Jednym z najtańszych rozwiązań, są blaty laminowane. Argumentami przemawiającym za nimi są przede wszystkim niewielkie koszty zakupu ale także bardzo obszerna gama wzorów i kolorów. Istotną zaletą jest również niewielka waga, dzięki której blat nie potrzebuje przesadnie wytrzymałych podpór. Największą słabością tego typu blatów jest ich konstrukcja, którą jest zwykła płyta wiórowa pokryta laminatem. Trzeba przyznać że laminat to wytrzymały kompozyt lecz w przypadku rozcięcia czy pęknięcia blat jest praktycznie nie do naprawienia. Oczywiście można wyciąć kawałek powłoki i zalaminować go na nowo, ale pewne jest to, że nie dobierzemy już takiego samego wzoru i koloru ani nie uzyskamy identycznej faktury. Ponadto sam stosunek pracy i kosztów do efektu końcowego jest zwyczajnie nieopłacalny.

Tani i solidny blat solidnie z betonu

Jeżeli szukamy blatu solidnego ale jednocześnie niedrogiego to warto zastanowić się nad blatem z betonu. Wytrzymałość oraz nieograniczona liczba imitacji powierzchni to największe zalety tego typu blatów. Wadą jest oczywiście duża waga, która zmusza nas do zaprojektowania bardzo solidnej podpory.

Wymagający blat z drewna

Drewno to naturalny i bardzo trwały materiał, którego cena nie zwali nas z nóg. Blaty wykonane z drewna są bardzo estetyczne i mogą służyć nam przez wiele wiele lat. Kiedy powierzchnia blatu się zniszczy możemy ją śmiało wyszlifować i doprowadzić do dawnego blasku. Trzeba jednak pamiętać że drewno to dość wymagający materiał, który potrzebuje nieustannej pielęgnacji. Należy być również ostrożnym używając detergentów, mogą bowiem być zabójcze dla drewna. Cena tego typu blatów zależy zarówno od rodzaju samego drewna jak i sposobu jego impregnacji.

Twarde blaty z kamienia

Kamienne blaty są niezwykle trwałe ale ich cena jest równie powalająca. Taki materiał jak marmur, trawertyn bądź granit dają gwarancję solidności a także ogromnej elegancji i klasy. Mając w kuchni kamienny blat, nie straszna nam będzie wilgoć ani temperatura nawet najbardziej rozgrzanej patelni. Niektóre kamienie są jednak dość kruche i mają tendencję do odbarwiania się. Należy głęboko przemyśleć użycie tego rodzaju materiału, zwłaszcza ze względu na jego koszt. Podobnie jak w przypadku blatów betonowych, pod kamień musimy przygotować mocną podporę.

Niezniszczalne blaty z żywicy

Blaty wykonane z żywicy są praktycznie niezniszczalne. Specjalnie dobrana mieszanka minerałów to materiał, który jest odporny na skrajną temperaturę, uderzenia, zarysowania, wilgoć i całe mnóstwo innych szkodliwych czynników. W razie gdyby jednak coś się stało, można go z powodzeniem oszlifować. Dodatkową zaletą są jego możliwości wizualne. W żywicę można wtopić różne wzory tworząc prawdziwe dzieła sztuki. Nic jednak nie jest za darmo. Blaty z żywicy są bardzo drogie, co jest istotnym ograniczeniem dla naszej kieszeni.

Nieskazitelność szklanych blatów

Blaty szklane są jednymi z najbardziej estetycznych i trwałych blatów. Wykonane są zwykle ze szkła hartowanego lub klejonego o grubości przekraczającej 15 mm. Takie szkło jest twarde i odporne na zarysowania, nie musimy się więc martwić że przypadkiem stłuczemy taki blat. Warto pamiętać, że na szkle widać każde zabrudzenie możemy jednak zdecydować się na szkło matowe, które ukryje wszelkie niedoskonałości.

Jak widać rodzajów blatów mamy co nie miara. Z powodzeniem znajdziemy zatem coś do wnętrz nowoczesnych jak i klasycznych. Do wyboru mamy zarówno materiały tanie, które wkomponują się w każdą przestrzeń jak i solidne które, zniosą nawet najcięższe warunki jakie panują w naszej kuchni. Jedyne co nas ogranicza to wyobraźnia i oczywiście możliwości naszego portfela.

Zapraszamy do kontaktu z projektantem kuchni.

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.