Blaty kuchenne – jaki wybrać? cd.

Jeszcze garść informacji o blatach kuchennych

Blat kuchenny jest niemalże najważniejszy w całej kuchni, ponieważ spełnia on nie tylko funkcje dekoracyjną ale i szereg innych. Blat kuchenny to przede wszystkim najbardziej użytkowa część mebli. Nawet jeśli przez większość dnia jest pusty to jednak musi znosić często znacznie większy nacisk oraz inne trudne warunki niż reszta mebli. Często jest to: rozlewanie, krojenie, rozbijanie, uderzanie, ścieranie, wysoka temperatura, wilgoć oraz inne podobne warunki. Blat więc powinien być solidny, odporny na wszelkie codzienne czynności a także reprezentacyjny. Istnieje wiele rodzajów blatów kuchennych. Nasz wybór powinien być dopasowany do wymagań.

Jeśli zależy nam na tanim rozwiązaniu możemy wybrać blat laminowany. Oprócz tego, że jest tani ma także szeroki wachlarz wzorów. Jest to płyta wiórowa pokryta laminatem w kilkudziesięciu możliwych wzorach od imitacji drewna po kamień aż do marmuru. Blat jest bardzo efektowny lecz nie do końca praktyczny. Chroni go jedynie warstwa laminatu wiec jeśli zostanie uszkodzony przez krojenie na które jest nieodporny jest nie do naprawienia.

Kolejnym dość tanim oraz ciekawym rozwiązaniem jest blat betonowy. Wykonany z mieszanki wody, piasku, żwiru oraz cementu połączony z barwnikiem daje bardzo solidną ale i piękna strukturę. Blaty betonowe są niestety dość ciężkie dlatego wymagają solidnej podpory.

 Podobnym lecz dużo droższym jest blat kamienny. Wykonany z trawertynu, granitu bądź marmuru tworzy jednolitą oszlifowana warstwę odporną na niemalże wszystkie czynniki. Jedynie marmur ma tendencje do odbarwiania np. po rozlanym winie. Jest także dość kruchy. Podobnie jak blaty betonowe blaty kamienne są bardzo ciężkie.

Najlepszym jakościowo ale zarazem najdroższym jest blat kompozytowy. Cena tego blatu bierze się z tego, iż tworzywo którym są pokryte płyty jest odporne na wszystkie czynniki. Jest praktycznie niezniszczalny. Nawet jeśli zdarzy się na nim jakaś rysa można ją spokojnie na miejscu oszlifować.

Jednym z najdroższych blatów oraz stosunkowo nowatorskich jest blat szklany. Wykonany metodą dzielenia szkła na dwie warstwy przełożone folią lub wykonany ze szkła hartowanego. Może być wykonany ze szkła kolorowego lub w satynie. Jest to blat wykonywany tylko na konkretne zamówienie. Blaty szklane wbrew pozorom są niezwykle odporne na zarysowania czy stłuczenia.

Najbardziej naturalnym blatem jest blat drewniany. Jest wykonany całkowicie z drewna które można dowoli lakierować czy przemalować po starciu poprzedniej warstwy lakieru. Drewniany blat jest solidny lecz niestety podatny na wszelakie przebarwienia powstające pod wpływem ciepła oraz łatwopalny.

Galeria projektów

Zapraszamy do konsultacji z projektantem i wyceny mebli kuchennych.

Comments are closed.