Kuchnia z wyspą – wady i zalety. Na co się zdecydować?

Co to jest wyspa kuchenna?

Wyspa kuchenna to nic innego jak duża szafka kuchenna blatem służąca jako dodatkowe miejsce do przyrządzania, gotowania czy nawet podawania.

Wśród różnych zastosowań wyspy kuchennej wyróżniamy:

  • Wyspa- blat. Wymiary: 80cm-60cm- Wyspa blat nie jest specjalnie duża czasami ma jedynie 1m2. Jest to dobre rozwiązanie kiedy na wyspie nie stoi żaden dodatkowy mebel ani urządzenie. Wyspa ma służyć jako dodatkowe miejsce w którym można przyrządzać posiłki ale można ją podzielić na część barową i część użytkową co jest coraz popularniejszym rozwiązaniem.
  • Wyspa barowa- Wymiary: 80cm- 40cm.- Wyspa pełniąca jedynie funkcję baru jest węższa od standardowej ponieważ sam barek nie wymaga dużej szerokości ale bez problemu może być dłuższa. To wszystko zależy od preferencji oraz zapotrzebowania. Jedną z możliwości lepszego dostosowania wyspy barowej jest wyposażenie jej w chłodziarkę do napoi. Dodatkowo jeśli tworzymy tylko wyspę z funkcją barową można ją podwyższyć z optymalnych 85cm aż do 120cm. Jest to rozwiązanie normatywne z masowo produkowanymi krzesłami barowymi które mogą okazać się za wysokie do zwykłej wyspy.
  • Wyspa z funkcją gotowania– Wymiary:140cm- 80cmJest to większa niż standardowa wyspa ponieważ z każdego boku kuchenki lub płyty grzewczej musi znaleźć się ok. 40cm powierzchni użytkowej na której będzie można przygotować posiłek przed ugotowaniem. Kiedy wyspa ma pełnić funkcję jedynie gotowania warto zatroszczyć się ab y wszystkie niezbędne przedmioty jak garnki, patelnie odpowiednie sztućce a nawet przyprawy znalazły się pod blatem aby nie trzeba było do nich daleko sięgać
  • Wyspa z funkcją zmywania- Wymiary:150cm-80cm. Jest to wyspa przeznaczona do zmywania. Zlewozmywak który jest umieszczony w blacie potrzebuje jeszcze baterii więc de facto jest dosyć zabudowanym obszarem. Kiedy chcemy dodatkowo stworzyć miejsce barowe najlepszym rozwiązaniem jest utworzenie niskiego murku oddzielającego obie części użytkowe. . Aby wyspa w pełni spełniała funkcje zmywania można pod blatem umieścić zmywarkę.
  • Wyspa łączona- Wymiary:200cm-100cm. Wyspa łączona jest to połączenie każdej z funkcji wyżej wymienionych. Posiada zarówno miejsce na płytę grzewczą jak i zlewozmywak. Można także przy niej przygotowywać posiłki jak i usiąść. Bardzo często nad wyspami z płytą grzewczą umieszcza się duży okap pełniący także funkcję dekoracyjną.

Wyspa w kuchni zamkniętej

Najmniejsze wymiary kuchni zamkniętej w której może znajdować się wyspa to 3,8m dlugości oraz 3,6m szerokości. Wymiary te biorą się z dodania długości wyspy 80cm odległości blatu od szafek minimalnie 2x120cm oraz 60cm głębokości szafek po jednej stronie kuchni. Podobnie jest jeśli szafki kuchenne ułożone są w literę U. Wówczas do 380cm szerokości musimy dodać jeszcze 60cm głębokości szafek po drugiej stronie blatu czyli wychodzi 440cm. Wyspa w kuchni zamkniętej daje ładny efekt oraz jest praktyczna jedynie wtedy kiedy jest odpowiednio duża ponieważ ustawienie wyspy w zbyt małej spowoduje że poruszanie się po kuchni będzie bardzo uciążliwe zwłaszcza dla kilku osób.

 Wyspa w kuchni otwartej

W kuchni otwartej mamy dużo większe pole manewru niż w otwartej toteż minimalna odległość wyspy od szafek można nieco zmniejszyć ale nie bardziej niż do 80cm. Trudność w dopasowaniu wyspy do kuchni polega na tym, iż wyspa to łącznik między kuchnią a salonem czy jadalnią i musi być tak skonstruowana by pasowała zarówno do jednego jak i do drugiego pomieszczenia. Tyczy się to zarówno samych szafek jak i blatu.

Półwysep

Dla pomieszczeń nieco krótszych niż optymalne gdzie dodatkowy blat okazuje się niezbędny można stworzyć półwysep. Tworzy się go przez rezygnację z jednego przejścia po boku wyspy i dostawienie jej do bocznych szafek. Półwysep jest równie efektowny aczkolwiek należy pamiętać szczególnie w kuchni zamkniętej by jedyne istniejące przejście było nie węższe niż 120cm, aby swobodnie mogły tam mijać się przechodzące osoby. W ostateczności pomieszczenie może mieć 340cm.

Zalety oraz wady posiadania wyspy

Bezsprzeczną zaletą wyspy jest to że otrzymujemy zarówno dodatkowe szafki na przechowywanie wszelakich małych urządzeń, naczyń czy innych przedmiotów użytecznych w naszej kuchni ale także dodatkowy blat do przyrządzania potraw. Kolejną zaletą jest to, iż przygotowując coś na wyspie mamy swobodny kontakt z osobami znajdującymi się w pozostałej części pomieszczenia. Wyspa daje także piękny efekt wizualny.

Wadą wyspy jest niestety to, że zajmuje miejsce na podłodze przez co zmniejsza powierzchnię do poruszania się po kuchni. Staje się także miejscem skupiającym uwagę umniejszając efekt pozostałej części kuchni. Jest także przeszkoda na drodze jeśli nieumiejętnie zostanie umiejscowiona przy zbyt małej kuchni. Tak naprawdę to zarówno powierzchnia do poruszania jest wystarczająca przy odpowiednim rozmieszczeniu a efekt wizualny przy umiejętnym wkomponowaniu w resztę kuchni staje się jeszcze bardziej wyraźny.

Najważniejsze jest to aby kuchnie z wyspą projektował specjalista ponieważ daje to gwarancję uniknięcia wszystkich błędów i sprawi, że kuchnia będzie w pełni funkcjonalna.

Ramani.pl – Zapraszamy do kontaktu z projektantem kuchni.

Comments are closed.